ΠΑΟΚ – Άρης 3-2: Νικητής ο ΠΑΟΚ, φωνάζει δικαιολογημένα ο Άρης

Φωτορεπορτάζ:  ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ, προσπέρασε, ισοφαρίστηκε και τελικά επικράτησε με 3-2 του Άρη και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Europa League. Αποβολή για τον Καμαρά στο 90+3′.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με το πρώτο εικοσάλεπτο να ανήκει στους γηπεδούχος και τα υπόλοιπα λεπτά στους κιτρινόμαυρους. Ο Άρης ζήτησε μάλιστα πέναλτι για τράβηγμα του Κουλιεράκη πάνω στον Ματέο Γκαρσία στο 30′ αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Το ριπλέι πάντως δικαιώνει τους κίτρινους.

Ο Άρης , πάντως, έδειξε… σφυγμό στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι και έφτασαν στο 0-1 λίγο πριν την ανάπαυλα (45′). Μετά από τραγικό λάθος του Κουλιεράκη -υπό την πίεση του Ματέο Γκαρσία- η μπάλα έφτασε στον Καμαρά, που έπιασε το πλασέ και την έστειλε στο αριστερό «Γ» της εστίας του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52′ είδε τον Ντάντας να μην μπορεί να νικήσει τον Κουέστα σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Η ανατροπή των γηπεδούχων όμως δεν άργησε να έρθει.

Στο 56′ και μετά από αναστάτωση στην άμυνα του Άρη, ο Τάισον έπιασε έξυπνο πλασέ -με το εξωτερικό- μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα δίχτυα για το 1-1. Λίγα λεπτά μετά (60′) ο Πίρσμαν ανέτρεψε τον Ντάντας, ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα και ο Σβαμπ στάθηκε εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι για το 2-1.

Το παιχνίδι, μετά το γκολ του Σβαμπ, απέκτησε και αρκετά νευρά. Οι δυο ομάδες όμως έχασαν αρκετές ευκαιρίες,με τον Άρη να βρίσκει τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα στο 70′. Ο Νταρίντα έπιασε με το αριστερό ασύλληπτο σουτ, που κατέληξε στη δεξιά γωνία του Κοτάρσκι για το 2-2!

Οι… γκολάρες διαδέχονταν η μία την άλλη, όπως στο σουτ του Ζίφκοβιτς (επίσης με το αριστερό), το οποίο «βρήκε» στο κεφάλι του Πίρσμαν, πήρε φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα του Άρη στο 78′.β Το ντέρμπι έληξε με νικητή των ΠΑΟΚ, αφού συμπληρώθηκαν στα 7 συνολικά λεπτά των καθυστερήσεων, ωστόσο ο Άρης τελείωσε με δέκα παίκτες, λόγω κόκκινης στον Καμαρά, μετά από νέα εστία έντασης.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (79′ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ (87′ Φιλίπε Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον (68′ Καντουρί), Κωσταντέλιας, Μπράντον (79′ Ολιβέιρα)
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο (84′ Ρουπ), Νταμπό, Νταρίντα, Γκαρσία (67′ Καμάτσο), Πάλμα (67′ Ιτούρμπε), Καμαρά