Παναθηναϊκός – Μπάγερν Μονάχου 78-71: Πρώτη νίκη με “όπλο” την άμυνα του πήρε το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 78-71 την Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική της Euroleague και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση, στην “εποχή” Αταμάν.

Με “όπλο” την εξαιρετική του άμυνα, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε και τις απουσίες των Σλούκα – Μήτογλου, για να “λυγίσει” την Μπάγερν Μονάχου, με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μαντζούκα, ο οποίος και πέτυχε τρία τρίποντα “μαχαιριές” για την ομάδα του Λάσο.

Οι “πράσινοι” είχαν επίσης εξαιρετικούς στο ματς τους Λεσόρ και Γκραντ, ενώ για τους “Βαυαρούς” ο Μπολμάρο είχε 19 πόντους, αλλά τους περισσότερους στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να τον “περιορίζει” στη συνέχεια και να φθάνει στη νίκη.

Το παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου και έφθασε στο 10-0 με φοβερές άμυνες και μεγάλη ευστοχία στην επίθεση. Η ομάδα του Αταμάν “κλείδωσε” τους “Βαυαρούς” στο ξεκίνημα και τους περιόρισε σε μόλις 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ομπστ και Μπολμάρο να είναι οι μόνοι σκόρερ της ομάδας. Την ίδια ώρα, οι “πράσινοι” είχαν πλουραρισμό στην επίθεση και έφθασαν στο 23-11 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο δυναμισμό στην άμυνα, αλλά ο Μπολμάρο βρήκε ρυθμό και δημιούργησε προβλήματα, ενώ στην επίθεση οι “πράσινοι” κόλλησαν για ένα μεγάλο διάστημα, καθώς τα βρήκαν… σκούρα στη ρακέτα από τον Ιμπάκα, ο οποίος είχε τρεις τάπες στο διάστημα αυτό. Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε έτσι να “μαζέψει” τη διαφορά ακόμη και στο -4, πριν το buzzer beater τρίποντο του Μαντζούκα που διαμόρφωσε το 37-30 στο 20′.

Μετά την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε “κρύος” στην επίθεση και βρήκε τους περισσότερους πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, με τον Λεσόρ να είναι πρωταγωνιστής. Η άμυνά του “κράτησε” όμως και την Μπάγερν Μονάχου χαμηλά στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με μικρό προβάδισμα των “πρασίνων”, 54-48 και ενώ οι “Βαυαροί” βρέθηκαν και σε απόσταση ενός καλαθιού.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο μεγάλα τρίποντα με τον Μαντζούκα και έφθασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Στο τέλος “χαλάρωσε” όμως και επέτρεψε στην Μπάγερν να μειώσει ακόμη και σε 74-71, χωρίς όμως να “απειληθεί” ουσιαστικά με ήττα στο ματς. Πήρε έτσι τη νίκη με 78-71 και έφθασε στο 1-1 στη φετινή Euroleague, όσο έχει πλέον και η ομάδα του Λάσο.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71

Τα στατιστικά των παικτών
Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2 , Παπαπέτρου 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκραντ 14 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Λεσόρ 16 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 9 (3/3)

Μπάγερν Μονάχου (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 2 , Φρανσίσκο 8 (2) , Έντουαρντς (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Γκιφάι 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπόνγκα 10 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μπολμάρο 19 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ομπστ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Ιμπάκα 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ) , Μπούκερ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι