ΠΑΟΚ: Επικράτησε του Περιστερίου με 69-64 (vid)

Λίγες μέρες μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη του επί της Γαλατασαράι, ο ΠΑΟΚ νίκησε και το Περιστέρι bwin (69-64) για την 3η αγωνιστική της Basket League, έχοντας για πρωταγωνιστές Χαρισον και ΜανΝις.

Το Περιστέρι bwin προηγήθηκε με 6-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης χάρη σε έξι συνεχόμενους πόντους του Κασελάκη, πριν ο ΠΑΟΚ ισοφαρίσει σε 6-6 με διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες του ΜακΝις. Χαντς και Ράγκλαντ έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα (11-8) στους φιλοξενούμενους, πριν οι Θεσσαλονικείς αντιδράσουν με μικρό σερί, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (13-11). Ωστόσο, το Περιστέρι bwin ξαναβρήκε ρυθμό, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 22-19.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμά της μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο του παιχνιδιού (19-25), χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Μήτρου Λονγκ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια έμεινε χωρίς καλάθι για τρία αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει σε 23-25. Στη συνέχεια, το Περιστέρι bwin διατηρούσε το οριακό του προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-34.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Γουίλιαμς για το 39-34 υπέρ του Περιστερίου bwin και με τον ΠΑΟΚ να απαντά με σερί 10-5, ισοφαρίζοντας σε 44-44. Ο Κένι Γουίλιαμς σκόραρε ξανά για τρεις για τους φιλοξενούμενους, με τον Φρίντρικσον να πετυχαίνει δικό του τρίποντο για την ισοφάριση (49-49), πριν ο Χάρισον δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τέταρτη περίοδο στο ισόπαλο 53-53.

Ο ΜανΝις έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ (55-54) με όμορφο hook στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Μπελιάουσκας και Γκίλμορ να δίνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (58-54) στην ομάδα του Φώτη Τακιανού. Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με 6 πόντους διαφορά (67-61), χάρη σε τρίποντο του Γκίλμορ και καλάθι-φάουλ του εντυπωσιακού Χάρισον. Από όταν το ρολόι έδειχνε 6:26 για το φινάλε, μέχρι και το τελευταίο λεπτό, το Περιστέρι bwin σκόραρε μόνο με τρεις βολές του Ράγκλαντ, επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 67-61, δαφορά που αποδείχθηκε καθοριστική, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη με 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

Πηγή: sport-fm.gr