Προκριματικά Euro 2024: Η Αλβανία πήρε την πρόκριση για τα γήπεδα της Γερμανίας

Μετά το Euro 2016 η Αλβανία θα βρίσκεται και στο Euro 2024 αφού η εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Μολδαβία ήταν αρκετή για να της δώσει και μαθηματικά την πρόκριση για την τελική φάση της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στη Γερμανία, περιμένοντας πλέον να έρθει η ώρα της κλήρωσης για να μάθει τους αντιπάλους της.

Η Αλβανία αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Μολδαβία για τον 5ο όμιλο των προκριματικών και ήξερε ότι με ισοπαλία θα έπαιρνε για 2η φορά στην ιστορία της την πρόκριση για την τελική φάση του Euro. Και ακριβώς αυτό έκανε.

Το πέναλτι του Σικαλέσι στο 25ο λεπτό έφερε το 0-1 για τους Αλβανούς που κρατούσαν το σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά, για να έρθει τελικά το 1-1 στο 87′ από τον Μπαμπόγλο. Ένα γκολ που δεν ενόχλησε καθόλου, πάντως, την Αλβανία αφού και το 1-1 αρκούσε για να πανηγυρίσει την πρόκριση μία αγωνιστική πριν το τέλος των προκριματικών.

Έτσι, θα επανεμφανιστεί σε τελική φάση Euro για πρώτη φορά μετά το 2016 και συνολικά 2η στην ιστορία της, περιμένοντας πλέον να μάθει ποιοι θα είναι οι αντίπαλοί της στα γερμανικά γήπεδα.