Stoiximan Super League: Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό κόντρα στη Λαμία (hls)

Η Λαμία προηγήθηκε στο 14’, αλλά ο Μπερνάρ φρόντισε με δύο πανέμορφα γκολ και συμμετοχή στην ισοφάριση να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό στη νίκη με 3-1 και ανατροπή, που τον ανέβασε προσωρινά στην κορυφή!

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν… κλασικά πίσω στο σκορ, από ένα δικό τους λάθος, με τον Σλίβκα να σκοράρει μόλις στο 14’, για την ομάδα της Φθιώτιδας που τους έβαλε δύσκολα για περίπου μισή ώρα.

Όσο χρειάστηκαν, δηλαδή, έχοντας βγάλει άμεσα αντίδραση και ισοφαρίζοντας με τον Τσέριν στο 18ο λεπτό, για να βρουν τα πατήματά τους και να φτιάξουν πάρα πολλές φάσεις για γκολ, έχοντας και δοκάρι με τον Σπόραρ στο 42’…

Τελικά, ανέλαβε… δράση σε ένα ακόμα παιχνίδι, ο Μπερνάρ, που πέτυχε δύο τέρματα, το ένα πιο όμορφο από το άλλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 60’ και με «σκαφτό» πλασέ στο 87ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα!

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε πρώτος προσωρινά, με 68 βαθμούς και αντιμετωπίζει τη σημερινή του αντίπαλο ξανά εκτός έδρας την προσεχή Κυριακή (21/04), ενώ η Λαμία έμεινε στους 34 πόντους και στην έκτη θέση.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ, Αράο, Τσέριν (89′ Ζέκα), Μπακασέτας (89′ Τζούριτσιτς), Μπερνάρ (90’+2′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (89′ Γερεμέγεφ), Σπόραρ (71′ Παλάσιος).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Λημνιός, Βιλένα.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Σιμόν (71′ Στάνκο), Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Αμαράλ (55′ λ.τ. Σίντκλεϊ), Τζανδάρης, Νούνιες (71′ Τσούκαλος), Λέικ (57′ Τόσιτς), Σλίβκα, Τσιλούλης (57′ Βασιλαντωνόπουλος), Μάλτσι.

Έμειναν στον πάγκο: Χατζηεμμανουήλ, Κοντονίκος, Τερεζίου, Γιαννούτσος