Stoiximan Super League: Πήρε σημαντικό βαθμό στην Τρίπολη ο Παναιτωλικός (2-2)

Η κεφαλιά του Μάριου Οικονόμου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στην Τρίπολη και χάρισε έναν πολύτιμο βαθμό στον Παναιτωλικό στην έδρα του Αστέρα, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική της Super League.

Οι Αγρινιώτες «χτύπησαν» πρώτοι τους γηπεδούχους στο 42’, όταν από μεγάλο λάθος του Γιαμπλόνσκι, ο Ντίας έκλεψε την μπάλα, προχώρησε δέκα μέτρα κι εκτέλεσε τον Γραμματικάκη για το 0-1. Ο Αστέρας «απάντησε» άμεσα και πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ισοφάρισε στο 45’+2’ με δυνατή κεφαλιά του Μιριτέλο μέσα απ’ τη μικρή περιοχή.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμη περισσότερο την αγρινιώτικη ομάδα και πήραν το προβάδισμα το 65’. Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και έφερε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Ζουκάνοβιτς να παίρνει δυνατή κεφαλιά και να εκτελεί τον Στεργιάκη, κάνοντας το 2-1.

Οι αλλαγές του Γιάννη Πετράκη «αφύπνισαν» τον Παναιτωλικό που βρήκε δίχτυα με τον Τορεχόν στο 81’, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Ζοάο Πέντρο βρισκόταν μπροστά από τον Γραμματικάκη κι επηρέαζε τη φάση.

Η επιμονή του Παναιτωλικού επιβραβεύτηκε με γκολ ισοφάρισης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Από κόρνερ του Χουάνπι, ο Οικονόμου πήρε καρφωτή κεφαλιά και ισοφάρισε σε 2-2 για τους Αγρινιώτες μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο (90’+3’ Μάντζης), Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες (87’ Χουχούμης), Λύρατζης, Γκος (70’ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρεσπί Ρεγκίς (86’ Παλάσιος), Καλτσάς, Μιριτέλο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης (75’ λ.τρ. Τσάβες), Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε (76’ Ζοάο Πέντρο), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες, Χουάνπι, Φρεντερίκο Ντουάρτε (66’ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (75’ Στάγιτς), Ντίας (84’ Λομονάκο).