Στον τελικό της Euroleague ο Ολυμπιακός

Τι δεκάλεπτο ήταν αυτό… Με ένα ιστορικό «ξέσπασμα» στην 3η περίοδο (27-2 επιμέρους σκορ) ο Ολυμπιακός «κατάπιε» την Μονακό και παρά το κακό πρώτο μέρος «έκανε τη δουλειά» στον ημιτελικό του Final Four. Οι Πειραιώτες ήταν νευρικοί και άστοχοι στα πρώτα λεπτά, βρέθηκαν στο -12 στο 20′, αλλά έφεραν μια ασύλληπτη… καταιγίδα στον ουρανό της “Zalgirio Arena” στο 3ο δεκάλεπτο για να αλλάξουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να φτάσουν στον τελικό.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν επιβλητική στην επανάληψη, έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, βρήκε τον ρυθμό της στην επίθεση και έκανε τα πράγματα πολύ εύκολα. Οι Γάλλοι τα είχαν χαμένα και στην τελική ευθεία τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Έτσι, χάρη στο 10λεπτο σόου τους οι «ερυθρόλευκοι»… σφράγισαν την πρόκριση στον 9ο τελικό της ιστορίας τους (21/5, 20:00). Πλέον, απέχουν 40′ από την 4η κούπα τους, ύστερα από μια σεζόν με «σπασμένα τα φρένα» και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από τον νικητή του ζευγαριού Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης (19/5, 21:00).

Ο πρώτος σκόρερ του ημιτελικού ήταν ο… συνήθης ύποπτος, δηλαδή ο MVP της σεζόν. Ο Σάσα Βεζένκοφ «έγραψε» για άλλη μια φορά τα… γνωστά υψηλά του νούμερα (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Όμως, ο παίκτης – κλειδί της αναμέτρησης, που άλλαξε το μομέντουμ, ήταν ο Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» οδήγησε την ομάδα του στην 3η περίοδο και τελείωσε τον ημιτελικό με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Μουσταφά Φαλ, που δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), «μέτρησε» η εμπειρία του Κώστα Σλούκα (9 πόντοι, 7 ασίστ), εξαιρετικός και ο Τόμας Ουόκαπ (7 ασίστ/ 1 λάθος), που στην επανάληψη «έσβησε» τον Μάικ Τζέιμς.