Super League 2: Στη κορυφή του Νότου η Καλλιθέα (hls)

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας εκτός έδρας, άφησε πίσω τις δύο διαδοχικές απώλειες (κόντρα σε Ιωνικό και Χανιά) και βρέθηκε στο +3 από τα Χανιά.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 60ο λεπτό ο Ματίγια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα έπειτα από ανατροπή του Κυνηγόπουλου εντός της περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα μπορούσαν να είχε προηγηθεί στο 38’, όταν διαγώνιο σουτ του Ντεμέτριους από τα αριστερά της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κοβάλ. Τρία λεπτά μετά η μπάλα ξύρισε το δοκάρι μετά από σουτ του Ματίγια.

Στην τελευταία θέση του γκρουπ ανόδου στον Νότο παρέμεινε η Καλαμάτα, η οποία έμεινε «άσφαιρη» για τέταρτο διαδοχικό αγώνα.
Παράλληλα, η ομάδα της Καλλιθέας είδε δύο από τους διώκτες της να χάνουν βαθμούς και να απομακρύνονται από την κορυφή. Ιωνικός και Ηλιούπολη ήρθαν 2-2 στη Νίκαια. Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με σουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο β’ μέρος. Ο Μπουσάι ισοφάρισε στο 61’, ενώ πέντε λεπτά ο Παντελίδης έγραψε το 2-1 με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 76ο λεπτό, με τον Γιακουμάκη να εκτελεί πέναλτι, αλλά ο Πολίτης απέκρουσε εντυπωσιακά. Εν τέλει, το ματς ήρθε στα ίσα με τον Ντάουντα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 84ο λεπτό.