Άρης-Παναθηναϊκός: Πληγώθηκε από τα λάθη του

Με τον Σπόραρ να έρχεται από τον πάγκο και να βρίσκει δίχτυα, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της άμυνας των γηπεδούχων,ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη (0-2) στο «Κλ. Βικελίδης» και παρέμεινε σε κοντινή απόσταση από την κορυφή.

Ο Άντραζ Σπόραρ με υπέροχο γκολ στο 62’ ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του Παναθηναϊκού, με τους «πράσινους» να σφραγίζουν το «τρίποντο» στις καθυστερήσεις, χάρη στο αυτογκόλ του Μπράμπετς.

Πολύ καλό από πλευράς ρυθμού ήταν το πρώτο 45λεπτο στο «Κλ. Βικελίδης», με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες, αλλά να μην βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Άρης απείλησε πρώτος με εκφραστή τον Μορόν (12’), με τον Παναθηναϊκό να απαντά στη εξέλιξη της φάσης με σουτ του Ιωαννίδη. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, ωστόσο, οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη και καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων. Μέχρι το 20’ απείλησαν δύο ακόμη φορές με Μπακασέτα (15’) και Ιωαννίδη (18’), με τον Άρη να χάνει στο 16’ τη σημαντικότερη ευκαιρία του στο ματς με τον Μορόν.

Ακολούθησε δέκα και πλέον λεπτά, όπου οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε πολλά λάθη και δυνατές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, για να φτάσουμε στο 36’, όπου ο Άρης και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μορόν έφτασε κοντά στο γκολ. Οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα διαγώνιο σουτ του Παλάσιος (37’) και αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Φατίχ Τερίμ έριξε στο ματς τον Σπόραρ και άλλαξε το σύστημα του Παναθηναϊκού σε 3-5-2, θέλοντας να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή και να κάνει την ομάδα του ακόμη πιο απειλητική. Το αποτέλεσμα της παρέμβασης του Τούρκου προπονητή δεν άργησε να φανεί, αφού οι «πράσινοι»… προειδοποίησαν στο 60’ και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο λεπτά αργότερα. Ο Μπερνάρ έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, βρήκε κάθετα τον Σπόραρ και ο Σλοβένος με υπέροχο τελείωμα από το ημικύκλιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, επιστρέφοντας στα γκολ.

Ο Άρης προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, με τον Άκη Μάντζιο να ανακατεύει την… τράπουλα και να φρεσκάρει την ενδεκάδα του. Στο 72’ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο με σουτ του Μάνου Γκαρθία και στο 90’ έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ με κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, όμως ο Γέντβαϊ έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, ο «νόμος του ποδοσφαίρου» ίσχυσε ξανά. Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο γκολ και «καθάρισε» το παιχνίδι. Σέντρα του Μλαντένοβιτς από αριστερά, προβολή του Τζούρισιτς, ο Κουέστα έδιωξε με το πόδι, αλλά η μπάλα κόντραρε στον επερχόμενο Μπράμπετς και κατέληξε στα δίχτυα.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φερράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Εμβοντό, Νταρίντα (73′ Τζούρασεκ), Μάνου Γκαρθία (73′ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (73′ Ανσαριφάρντ), Μορόν.
Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Μοντόγια, Βερστράτε, Ντουκουρέ, Παναγίδης, Ρόουζ.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (77′ Μλαντένοβιτς), Ακαϊντίν, Γέντβαϊ, Τσέριν, Αράο, Μπακασέτας (88′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (77′ Τζούρισιτς), Παλάσιος (46′ Σπόραρ), Ιωαννίδης (90+1′ Βέρμπιτς).
Στον πάγκο: Λοντίγκιν, Πέρεθ, Λημνιός, Βιλένα.