Ο Προμηθέας έβαλε τέλος στο σερί του Άρη (vid)

Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άρης στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 70-57 στο «Δ. Τόφαλος» για την 19η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών στο πρωτάθλημα που είχαν οι Θεσσαλονικείς.

Οι Πατρινοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-4 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (20-12), ωστόσο είχε και την διαιτησία κατά του με τον Χατζημπαλίδη να «κλέβει την παράσταση» με τα σφυρίγματα του, όπου έδωσε τεχνική ποινή στον Τολιόπουλο επειδή πανηγύρισε ένα εύστοχο τρίποντο.

Ο Προμηθέας πήγε στο ημίχρονο με το 37-29, ωστόσο ο Άρης στην τρίτη περίοδο ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να μειώσει σε 44-41 στο 26΄ αλλά στη συνέχεια έμεινε για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο και ο Προμηθέας με σερί 12-0 πήρε διαφορά 15 πόντων (56-41).

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης ξεκίνησε με σερί 10-0 μειώνοντας σε 56-51, ωστόσο ο Προμηθέας βρήκε τις λύσεις και επικράτησε με 70-57.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χάντερ Χέιλ με 16 πόντους ενώ 14 πόντους πρόσθεσε ο Άντονι Κάουαν. Για τον Άρη ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 13 πόντους (5 ασίστ) ενώ από 10 πόντους σημείωσαν οι Τζόναθαν Σταρκ και Ρόνι Χάρελ.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 37-29, 56-41, 70-57