Πρόκριση στα πέναλτι με…Κούρτιτς!

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στους 16 του Conference League μέσω της διαδικασίας των πέναλτι.

Οι ασπρόμαυροι επικράτησαν 2-1 στην κανονική περίοδο χάρη στα… γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο των Ζίβκοβιτς και Βιειρίνια (20′,26′) ωστόσο το γκολ του Χεγκ στο 77′ και το 1-0 του πρώτου αγώνα έστειλε το ζευγάρι σε έξτρα μισάωρο. Δοκάρι οι δανοί στο 80′!

Τελικός νικητής δεν αναδείχθηκε από την διαδικασία και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί όλοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και με τελευταίο εύστοχο τον Κούρτιτς, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε αφού νωρίτερα ο Πασχαλάκης απέκρουσε το πρώτο πέναλτι.

Πώς ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Ρασβάν Λουτσέσκου διατήρησε το 4-2-3-1 για τον ΠΑΟΚ, προχωρώντας σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Δανίας. Στο τέρμα ήταν ο Πασχαλάκης και στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, οι Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο και Βιεϊρίνια. Δίδυμο στα χαφ οι Τσιγγάρας και Κούρτιτς, ο Αουγκούστο μπροστά τους, οι Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Μπίσεσβαρ στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Τσόλακ στην κορυφή.

Στον αντίποδα, ο Χένρικσεν αυτή τη φορά επέλεξε το 5-3-2. Ο Όλαφσον ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Άντερσον και Παουλίνιο να ξεκινούν ως φουλ μπακ. Στην τριάδα των στόπερ τοποθετηθήκαν οι Τίχοσεν, Σβιατσένκο και Ζουνίνιο, ενώ στην αντίστοιχη του κέντρου οι Ίσακσεν, Ονιεντίκα και Εβάντερ. Δίδυμο στην επίθεση οι Σίστο και Μπρουμάδο.