Ήττα στο… τέλος για την εθνική νέων ανδρών από τη Σερβία

Με ήττα συνέχισε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των νέων ανδρών τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου. Μολονότι ήταν μπροστά στο σκορ 1,5 λεπτό πριν το τέλος, η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα ηττήθηκε 13-12 από τη Σερβία, στο ντέρμπι κορυφής για τη 2η αγωνιστική του Γ΄ ομίλου, και υστερεί πλέον έναντι των «πλάβι» στη μάχη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης τσο γκρουπ. Η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων αντιμετωπίζοντας αύριο (20/9, 10:00) τη Γερμανία.

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 1-3, 4-2, 3-3.

Η Σερβία πήρε από την αρχή το προβάδισμα, ωστόσο η «γαλανόλευκη» κατάφερνε στο ξεκίνημα του αγώνα να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 4-4 με γκολ του Γκίλλα, 8 δευτερόλεπτα πριν λήξει το πρώτο οκτάλεπτο, ωστόσο η Σερβία πέτυχε στη συνέχεια τέσσερα «αναπάντητα» τέρματα και προηγήθηκε 8-4, πριν μειώσει ο Αλμύρας με γκολ στον παίκτη παραπάνω, 17 δεύτερα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η εθνική δεν παρέδωσε τα όπλα και κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 με τον Πούρο, 2:14΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα με γκολ στον παίκτη παραπάνω, 1:32΄΄ πριν το τέλος (12-11). Όμως, την… τελευταία λέξη στο ματς είπαν οι Σέρβοι, καθώς με τα γκολ των Μπρεστσάνσκι και Μαρτίνοβιτς ανέκτησαν την πρωτοπορία και πανηγύρισαν τη νίκη με 13-12.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Καρακούρος, Μπουζαλάς 1, Τόττης, Α. Μπιτσάκος, Αλμύρας 2, Καστρινάκης 1, Γκίλλας 3, Σπάχιτς, Μυρίλος, Πούρος 4, Χ. Μπιτσάκος, Κανδανολέων 1, Ηλιόπουλος.

ΣΕΡΒΙΑ: Παΐκοβιτς, Μάρας 1, Ντιμιτρίγεβιτς 3, Γκάιτς, Κόγιτς 1, Γκαβρίλοβιτς 2, Γιαούκοβιτς, Ουρόσεβιτς 2, Μαρτίνοβιτς 2, Μπρεστσάνσκι 1, Στάνιτς, Κοβάτσεβιτς 1, Βιρίγεβιτς.