Παναιτωλικός – Ατρόμητος 2-0: Τον νίκησε και τον έπιασε στη βαθμολογία (vid)

Με το δεξί μπήκε στο 2023 ο Παναιτωλικός, ο οποίος υποδέχθηκε τον Ατρόμητο και τον νίκησε με 2-0 χάρη σε γκολ από τους Καρέλη και Χουχούμη στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να τον πιάσει στους 19 βαθμούς και να μοιράζονται πλέον την 7η θέση της Super League 1.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ανοιχτά και έδωσαν καλό ρυθμό στο παιχνίδι, με τα δεδομένα όμως να αλλάζουν από το 21ο λεπτό, όταν οι Περιστεριώτες έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Γιαννιώτη που ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Σενγκέλια, βλέποντας την κόκκινη κάρτα.

Εξέλιξη που έκανε πιο επιθετικούς τους Αγρινιώτες, οι οποίοι απείλησαν στο 31′ με κεφαλιά του Νταγκό, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή στο 35′ με τον Κιάρτανσον, τα δύο σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή κόπηκαν.

Όπως και να έχει, το πρώτο ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ αλλά το δεύτερο άρχισε με γκολ, αφού στο 46′ ο Καρέλης με πολύ απίθανο τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν έπεισε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ότι θα μπορούσε να ισοφαρίσει, με τους Αγρινιώτες να κλειδώνουν τους τρεις βαθμούς στο 74′ με την κεφαλιά του Χουχούμη για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (90′ Μαλής), Μλάντεν, Χουχούμης, Ξενιτίδης (76′ Χατζηθεοδωρίδης), Φλόρες (68′ Μάρτενσον), Ντίας, Νταγκό (68′ Κολοβός), Σενγκέλια, Καρέλης (76′ Καρέλης).

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Αθανασίου, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φρίντγιονσον (26′ Μάριτς), Ρομπάιγ (66′ Κλωναρίδης), Ροτάριου (73′ Τζαβίδας), Κιάρντασον (73′ Οικονομίδης).